Błogosławiona wina

Błogosławiona wina

Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy z Watykanu obraz Matki Bożej Gregoriańskiej przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług Sapiehy, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce.

ZWIASTUN

Czytaj więcej

Ślepowidzenie

Ślepowidzenie

Życie Ingrid wywraca się do góry nogami, kiedy kobieta odkrywa, że traci wzrok. Niegdyś aktywna, teraz całe dnie spędza w domu, czekając aż mąż wróci z pracy. Walczy o życie w nowej dla niej rzeczywistości, stara się zapamiętać świat, jakim go widziała i próbuje zaufać pozostałym zmysłom. Czy uda jej się przekroczyć granice, które narzuciła choroba? "Ślepowidzenie" otrzymało Nagrodę Specjalną na MFF w Cannes, Nagrodę za najlepszy scenariusz zagraniczny na festiwalu w Sundance, a także cztery statuetki na Norweskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Czytaj więcej

Lato Sangaile

Lato Sangaile

Sangaile to imię, które - jak tłumaczy sama bohaterka - oznacza "z siłą". Matka dziewczyny będzie jednak pierwszą do wytknięcia dysonansu między dumnym mianem a nieprzystającą do niego nosicielką. Istotnie, Sangaile nie sprawia wrażenia opoki; wydaje się zagubiona, wycofana. Nie wie, co chce studiować, a kiedy matka pyta ją, kim pragnie zostać, gdy dorośnie - nastolatkę stać jedynie na jałową ciętą ripostę: "zostanę prostytutką". Film litewskiej reżyserki Alante Kavaite to ujmujący zapis stanu ducha dojrzewającej dziewczyny: rozdartej między pacholęcą nieśmiałością a mierzeniem wysoko, ponad chmury; między odruchami autodestrukcji a wzruszeniami pierwszej miłości.

Czytaj więcej

Szermierz

Szermierz

Endel Neils, współpracownik stalinowskiej tajnej policji, ucieka z Leningradu do zapomnianej przez boga estońskiej wsi. Zatrudnia się jako nauczyciel w miejscowej szkole, przy której otwiera klub szermierski. Miejscowe dzieci szybko łapią bakcyl sportu. Neils okazuje się zdolnym i wyrozumiałym nauczycielem, który do wychowanków podchodzi z miłością. Wielu uczestników jego kursu to sieroty, które straciły rodziców w wyniku akcji przesiedleńczych organizowanych przez Sowietów. Szermierka staje się dla nich formą ekspresji i eskapizmu od szarej rzeczywistości. Wprawiają się w nowym fachu tak bardzo, że zaczynają marzyć o udziale w mistrzostwach organizowanych w Leningradzie. Neils musi stanąć przed dylematem: chronić siebie i zawieść swoich podopiecznych albo skonfrontować się ze swoją przeszłością, ryzykując przy tym własne życie. Dylemat staje się coraz bardziej poważny, kiedy inny nauczyciel zaczyna dociekać, czym mężczyzna parał się wcześniej

Czytaj więcej

Jak uratować mamę

Jak uratować mamę

Adaś większość swojego czasu spędza, grając na komputerze. Aneta jest miłośniczką książek, uwielbiającą bujać w obłokach i marzyć o królewiczu z bajki. Jednak przez jakiś czas myśli rodzeństwa będą musiały skupić się na czymś zupełnie innym. Ich mama potrzebuje pomocy, którą tylko jej pociechy są w stanie sprowadzić. Niemały w tym udział będzie miała pewna Czarownica… To za sprawą jej czarów Adaś i Anetka przeniosą się do tajemniczej średniowiecznej krainy – pełnej ziejących ogniem smoków, turniejów rycerskich i zamków. Dzieci muszą odnaleźć legendarne Złote Krople, dzięki którym będą mogły spełnić swoje trzy życzenia – w tym to jedno najważniejsze: ratunek dla mamy.

Czytaj więcej

Dziewczyna, która została królem

Dziewczyna, która została królem

Szwecja, rok 1632. Jako sześciolatka, Krystyna Wazówna zostaje następczynią swego ojca Gustawa Adolfa po jego śmierci na polu bitwy. Krystyna dorasta na konserwatywnym dworze luteriańskim. Odrzucona przez matkę, zdominowana przez mężczyzn, od dziecka przedkłada naukę władania szpadą nad kobiece rozrywki.

Wstępując na tron w wieku lat osiemnastu, obiecuje podtrzymać tradycję i poślubić ciotecznego brata, syna przyrodniej siostry Gustawa Adolfa – Karola Gustawa. Nie wywiązuje się jednak z obietnicy, odmawia również licznym adoratorom. Spiskujące otoczenie widzi w hrabinie Ebbie, którą Krystyna wydaje się być zainteresowana klucz do kontrolowania ekscentrycznej, androgynicznej królowej. Spiskowcy nie doceniają jednak przenikliwego umysłu władczyni, rozmiłowanej zarówno w podwładnej, jak i w kartezjańskiej idei „wolnej woli”. 

 

Fascynująca postać królowej Krystyny(o mały włos a zostałaby królową Polski)  dzięki której Szwecja  zyskała  pokój, rozwój intelektualny oraz kulturowy.

Film, który portretuje jedną za najważniejszych kobiet w historii.

Czytaj więcej

Już za Tobą tęsknię

Już za Tobą tęsknię

Jess (Drew Barrymore) i Milly (Toni Collette) - nierozłączne odkąd poznały się jako małe dziewczynki, dziś jako dorosłe kobiety nie pamiętają momentu gdy nie dzieliły razem czasu, sekretów, ciuchów, a nawet chłopaków… Bez taniej ckliwości i schematycznych banałów, za to z dużym dystansem i niepowtarzalną kobiecą energią. Film o kobietach i ich szaleństwach. Przezabawny, ciepły, autentyczny, urzekający, bo nakręcony właśnie przez kobietę. „Już za Tobą tęsknię” to wspaniała celebracja przyjaźni, która nigdy nie zostanie przerwana, nawet gdy życie płata niespodziewane figle.

ZWIASTUN

Czytaj więcej

[7.edycja przeglądu Nowego Kina Francuskiego] Vincent

[7.edycja przeglądu Nowego Kina Francuskiego] Vincent

Historia pewnego młodego człowieka, którego siła, zręczność i refleks wzrastają kilkakrotnie po zetknięciu z wodą. Ujawnienie swoich zdolności podczas pewnego zdarzenia zmusza go do ucieczki. W roli głównej zobaczymy reżysera Thomasa Salvadora.

Ceny biletów:

18zł - normalny

15zł - ulgowy

96zł - karnet na 8 filmów

Czytaj więcej

[7.edycja przeglądu Nowego Kina Francuskiego] Pani od historii

[7.edycja przeglądu Nowego Kina Francuskiego] Pani od historii

W rolach głównych: Ariane Ascaride, Ahmed Dramé, Noémie Merlant

Klasa 2 “1″ w liceum im. Léona Bluma w Créteil ma fatalną reputację. Poziom jest katastrofalnie niski! I tym właśnie uczniom, nieakceptującym reguł, nauczycielka historii, pani Gueguen, proponuje wspólne przedsięwzięcie: start w krajowym konkursie na temat ruchu oporu i deportacji.  Uczniowie, z początku niechętni, podejmują wyzwanie.

Film oparty na faktach.

Ceny biletów:

18zł - normalny

15zł - ulgowy

96 zł - karnet na 8 filmów

Czytaj więcej

[7.edycja przegladu Nowego Kina Francuskiego] Niedobrani

[7.edycja przegladu Nowego Kina Francuskiego] Niedobrani

Clément czytuje Kanta i Prousta, zaś życie Jennifer to lektura romansideł i kolorowych magazynów oraz karaoke z koleżankami. Serce i ciało są gotowe na wspaniałą miłość, ale czy to wystarczy, by przełamać bariery kulturowe i społeczne?

Film będzie wyświetlany w ramach 7. edycji Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.

Ceny biletów:

18zł - normalny

15zł - ulgowy

96 zł - karnet na 8 filmów

Czytaj więcej

Modelka

Modelka

Marzeniem Emmy (Maria Palm) jest zostanie modelką międzynarodowego formatu i praca dla ekskluzywnej marki Chanel. Wreszcie dostaje upragnioną szansę i wyjeżdża do stolicy światowej mody - Paryża. Wprowadza się do lokalu, gdzie mieszka pochodząca z Polski Zofia (Charlotte Tomaszewska). Nowa przyjaciółka wprowadza nowicjuszkę w świat pełen atrakcyjnych ludzi, drogich marek i luksusowych imprez. Emma bardzo szybko zaczyna odnosić sukcesy. Na jednej z sesji zdjęciowych poznaje przystojnego i charyzmatycznego fotografa – Shane’a (Ed Skrein). Dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie od pierwszego wejrzenia. Wkrótce jednak ich relacja zacznie przybierać charakter niebezpiecznej obsesji. Emma szybko poznaje prawdziwe kulisy branży modelingu

Czytaj więcej

Z podniesionym czołem

Z podniesionym czołem

Życie nastoletniego Malony'ego to nie bajka. Od momentu, gdy w wieku 6 lat zostaje oddany przez matkę do domu dziecka, ciągle trafia przed sąd dla nieletnich, sprawiając mnóstwo kłopotów wychowawczych. W wyprostowaniu krętej drogi chłopca, próbują mu bezskutecznie pomóć Florence, urzędniczka zajmująca się sprawami dzieci oraz Yann, pracownik socjalny. Dopiero gdy chłopak trafia do poprawczaka, spotyka tam dziewczynę, która daje mu nadzieję na lepsze jutro.

ZWIASTUN

Czytaj więcej

Nienasyceni

Nienasyceni

Legendarna gwiazda rocka Marianne Lane (Tilda Swinton) wraz z ukochanym Paulem (Matthias Schoenaerts) uciekają przed zgiełkiem show biznesu. Spędzają upragniony urlop na oddalonej od świata, sąsiadującej ze słoneczną Sycylią, wyspie. Wszystko się jednak zmieni, kiedy z wizytą pojawi się były partner Marianne – Harry (Ralph Fiennes) wraz ze swoją piękną i wyzywającą córką Penelope (Dakota Johnson). Rajski spokój włoskiej wysepki zostanie zburzony przez zmysłowe i pełne seksualności napięcie. Nie zawsze można wygrać z ukrytymi pragnieniami.

ZWIASTUN

Czytaj więcej

Nasza młodsza siostra

Nasza młodsza siostra

W mieście Kamakura w dużym domu z duszą mieszkają trzy siostry – Sachi, Yoshino i Chika. Pewnego dnia otrzymują wiadomość o śmierci ojca, z którym od 15 lat nie miały żadnego kontaktu. Jadą na pogrzeb, gdzie poznają swoją przyrodnią siostrę – nieśmiałą nastolatkę Suzu. Postanawiają otoczyć opieką osieroconą dziewczynkę, zabierając ją ze sobą do Kamakury. Nasza młodsza siostra jest adaptacją bestsellerowej powieści graficznej Yoshidy Akimi Umimachi Diary. Kore-eda, w którego twórczości krytycy dopatrują się podobieństw do kina Yasujirō Ozu, ponownie nawiązuje do estetyki japońskiego klasyka. Historia czterech sióstr toczy się niespiesznie i rozpływa w subtelnościach, relacje między bohaterkami budowane są z ogromną precyzją. Reżyser poetycko i z elegancją celebruje zwyczajne, proste życie, a jednocześnie tworzy film głęboki, naturalny i realistyczny.


ZWIASTUN

Czytaj więcej

Mój przyjaciel orzeł

Mój przyjaciel orzeł

Bohaterem filmu "Mój przyjaciel orzeł" jest mieszkający w górskiej okolicy chłopiec o imieniu Lukas, który znajduje w lesie ranne pisklę orła. Lukas postanawia wyleczyć jego złamane skrzydło i nauczyć życia w dzikich ostępach. Zadanie jest bardzo trudne, bo ojciec chłopca nie pochwala jego planów, a sam orzeł jest na początku bardzo nieufny. Z czasem jednak relacja Lukasa z dzikim zwierzęciem zmienia się w niezwykłą przyjaźń i prowadzi do fascynujących przygód.

Od lat 7.

ZWIASTUN

Czytaj więcej

Przyjaciele kina Pionier

  • Przyjaciele kina Pionier
  • Przyjaciele kina Pionier
  • Przyjaciele kina Pionier
  • Przyjaciele kina Pionier: Kino solo
Do góry